“Tireli-tareli-tiit” Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku ruumigraafika

Tööd _ Kunstiprojektid

Lapsed on alati lapsed, on nad siis haiged või terved. Nad tahavad mängida, joosta, seigelda ja lõbutseda. Isegi kui see füüsiliselt alati võimalik pole, siis vähemalt oma peas. Fantaasiamaailmas on kõik võimalik. Nii ongi Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku seintel kujutatud salapärane maailm, mis on oma kuppelmaastiku ja jõgedega pisut Lõuna-Eesti moodi. Seal seiklevad tegelased, kes ärgitavad haigla noori patsiente ning nende vanemaid mõtlema loo seintel toimuva üle. Valged seinad on nagu raamat, kus on olemas illustratsioonid, aga jutt tuleb endal mõelda. Mida vahvam seiklus, seda õnnelikum lõpplahendus.

Erinevates uuringutes on kindlaks tehtud, et loomupäraselt otsivad inimsilmad kujutistest alati nägusid ning alateadlikult peegeldavad tuvastatud emotsioone. Nii tõmbavad erineva vanuse ning pikkusega patsientide silmade kõrgusele planeeritud tegelased pilku ning annavad edasi häid emotsioone, uudishimu ja üllatust. Värvikasutus on hele ja helge, pigem sini-rohelised toonid, mis mõjuvad rahustavalt ja kergelt. Värvipindadena on kasutusel üleelusuurused pintslitõmbed ja akvarellilised pinnad, mis pehmendavad interjööri ranget üldilmet.

Marju Tammiku tušši ja akvarelliga loodud tegelased ja motiivid on digiteeritud ning neid on kasutatud läbi haigla seitsme korruse erinevates tehnikatesseintel, põrandatel, lagedes ja klaaspindadel. Paneelid on komponeeritud mõtteliselt üksteisega haakuvatena: lugu jätkub, mis tahes suunas liikudes ning ka korruste vahel. Pildid lisavad muidu heledale interjöörile värvirõõmu ning võimaldavad lisaks ka taktiilset avastamist. Rohkem kui 200 ainulaadset tegelast 600 ruutmeetril. Ruumigraafikast alguse saanud projekt kasvas kiiresti osaks lastekliiniku visuaalsest indentiteedist.

Illustratsioonid: Marju Tammik

Arhitektuur ja sisearhitektuur: AW2

Valminud: 2023

Fotod: Albert Kerstna, Margus Tammik, Gete Tiirats